Korom Ádám
Space Poster Collection

Édesapám könyvkötőként és nyomdászként tevékenykedett, és a könyvek szeretete mindig is alapvető volt a családunkban. Tőle örököltem nemcsak ezt a szeretetet, hanem a sci-fi iránti vonzódást is. Gyerekkoromban és gimnazistaként gyakran olvastam az ilyen témájú könyveket, amiket édesapám hozott haza. Ezek a történetek hatással voltak rám, és később érdeklődést ébresztettek bennem a világűr, a világ kezdete, a tér és az idő természete iránt. Szerintem ezek a kérdések rendkívül fontosak, és minél mélyebben megismerjük a válaszokat és minél élesebb kérdéseket vagyunk képesek feltenni, annál közelebb kerülhetünk önmagunkhoz.
Nem vagyok elméleti fizikus, így nem kell túlságosan bonyolult kérdésekre gondolni. Azonban van néhány alapvető gondolat, amelyek foglalkoztatnak. A létező világ természete önhasonló, minden hasonlít minden másra, de ez nem mindig egyértelmű. A világ fraktáltermészetű és az aranymetszés szabályai mentén formálódik. Ha léteznek tudatos, idegen létformák, számukra is ez az aránypár lenne a legmegfelelőbb és leginkább harmonikus, hiszen még gigantikus távolságokon is az aranymetszés uralkodik a fizika törvényei szerint.
Mi is a világ részei vagyunk, ezért viselkedésünk is hasonlít a világ más részeinek viselkedésére. Például a galaxisok spirálkarjai, amelyek a központi objektum körül zuhanva keringenek, idővel összeolvadnak. Az asztrofizika még a reneszánsz idején sem volt olyan fejlett, mint most, amikor a haláltánc ábrázolások tökéletesen bemutatják ezt az effektust. A halál kézen fogja az embert, a feketelyuk pedig a gravitáció erejével elhelyezi a csillagokat ellipszis alakú pályára, és minden ember kézen fogja a következőt, miként a csillagok is sorban rendeződnek.
Az antropikus elv szerint a világ létrejöttekor az ősrobbanásban a kölcsönhatások mértéke olyan módon volt beállítva, hogy létrejöhessenek a csillagok, azok körül a bolygók, majd egy bolygón a megfigyelő, aki reflektál az őt körülvevő világra.
Lenyűgöz, hogy ebben a kettéosztott világban, ahol a férfi és a nő, a sötét és a világos, az igen és nem kettéosztottságában élünk, a Hold és a Nap látszólag ugyanakkorának tűnnek, amikor felnézünk az égre.
Ezek a gondolatok inspiráltak arra, hogy felfedezzem, milyen alkotások szólnak ezekről a témákról a képzőművészetben. Tudtam, hogy a 2010-es években ez a téma tömegeket vonz. A tudomány átvette a vallás szerepét, ahogy az az antropikus elvben is kifejeződik. Az emberek körülveszik magukat bálványok egész garmadájával. Ezen megfigyeléssel összhangban a jelenlegi globális, kapitalista rendszer ízléstelen és pontatlan megoldásokkal szolgálja ki őket. Már korábban említettem dokumentációmban, hogy azok a képzőművészek, akik ebben a témában alkotni akarnak, számos kritériumnak kell megfelelniük. Ezek közül az egyik az, hogy ismerniük kell az alapvető szabályszerűségeket mind a tudományban, mind a művészetben. Az interneten sajnálatos módon rengeteg ízléstelen kép, poszter és illusztráció cserél gazdát.
Munkám során figyelembe vettem ezeket az észrevételeket, és igyekeztem ellensúlyozni a tendenciát. A válaszom a színek minimalizálása és a tipográfia használata volt. Nem az általunk ismert világ pontos megjelenítése volt szándékom, ezért az égitestek az asztronómiai megnevezéseiket viselik magukon.
Számos számítógépes eszközt használtam az alkotásaimhoz. Ez a technika biztosította a számomra azt a szabadságot, amire szükségem volt. Elképzeléseim egy sötét tónusú posztersorozat volt, amely egyszerre hordozza magán a figurális és a tipográfiai plakátok ábrázolásmódját. A színeket gyakorlatilag felváltottam a betűkkel. Az anyag textúráját és a felszíni fény-árnyék viszonyokat az égitestek asztronómiai megnevezései alkotják. Az égitestek anyagát koncentrikus körök és ellipszisek alkotják. Ezután elkészítettem a szövegeket, legörbítettem és az ellipszisekhez illesztettem őket, mint vágómaszkok.
Remélem, hogy munkáim által sikerült megragadnom a sci-fi és a világűr témájának izgalmas és megfontolásra érdemes aspektusait. Arra törekedtem, hogy egyedi vizuális stílust hozzak létre, amely elgondolkodtató és esztétikailag is vonzó.


Korom Ádám
Published:

Korom Ádám

Published: